Category Archive : Mobil

Perfektní mobil

Taky si pamatujete na svůj úplně první mobilní telefon? Pokud ano, tak předpokládám, že byl takový starý malý a těžký, prostě nic moc. Nebyla to žádná novinka, jako je například dnes. Dneska jsou mobily opravdu krásné. Líbí se mi mobil, když je plochý a takový tenký, který se krásně vejde do kapsy. A nosíte mobilní telefon vůbec v kapse? Pokud ano, tak si dejte pozor, chci, aby vám nevypadal z kapsy, tak jako mě. To jsme byla naprosto naštvaná a byla jsem tak vytočená, že jsme málem vybouchla vzteky. A musím vám říct, že jsem byla naprosto v šoku. Měla jsem mobilní telefon, za který jsem dala deset tisíc korun. Vy si možná říkáte, že mobil za deset tisíc korun není nic extra.

Pozor, aby vám mobil nespadl na zem.

Já vím, rozumím vám, protože v dnešní době chce mít každý takový mobil, aby okouzlil hlavně ostatní lidi kolem. Takže pokud někdo nemá mobil za patnáct tisíc korun a výše, tak to je jako kdyby nebyl. A já jsem dříve byla taky taková. A dříve jsem chtěla takové luxusní mobilní telefony, aby mi je každý záviděl. Nyní mi je to absolutně jedno. Nyní mi jde o to, abych si z mobilního telefonu kvalitně zavolala, napsala sms nebo abych se taky někdy zahrála hru, když se nudím. A většinou mobilní hry hraji u lékaře v čekárně, když se nudím a čekám na vyšetření. Ale to asi nejsem sama, že?

Mobil používám denně.

A to je docela často, protože chodím taky darovat krev, takže si taky občas zahraj nějakou mobilní hru. A vy taky hrajete nějaké mobilní hry? A pamatujete si taky na legendární černobílou hru had? Pokud si pamatujete hru, tak jste asi nějaký devadesátkový ročník. Já sice hru hada stále ještě hraji, ale v modernějším provedení. Baví mě to a vždycky si hrou na mobilu připomenu dětství. Myslím si, že každý člověk by si měl někdy zavzpomínat na své mladé roky a na dětství, aby věděl, jak tem čas letí. Aby si člověk nelámal hlavu kvůli novému mobilu.

Proč pořídit mobilní telefon vašemu dítěti?

Tohle téma ohledně toho, jestli dětem pořizovat mobilní telefony či ne, je docela rozebírané po celém světě a řeší to všichni rodiče. Samozřejmě každý má na tohle téma úplně jiný názor. Velmi důležitým aspektem při řešení tohoto tématu, je věk dítěte. Samozřejmě je nesmysl kupovat dvouletému dítěti mobilní telefon to k ničemu nevede. Pokud se ale vaše dítě dostane například už do školního věku, může to být užitečné, a to hned v několika případech. Pojďme se dnes společně podívat na pár důvodů, proč mobilní telefon vašemu dítěti pořídit. 

Notebook a mobil

Pokud bydlíte například na vesnici a nemáte strach poslat vaše dítě do školy samotné. Je mobilní telefon výbornou alternativou pro to, abyste si mohli pohlídat alespoň jestli je vaše dítě v pořádku, zda došlo ze školy a došlo do školy. Pokud vaše dítě bude vlastnit mobilní telefon, má to výhodu v tom, že se s ním můžete spojit v podstatě kdykoliv, ať už si jej zkontrolovat, zda je v pořádku, tak mu vyřídit cokoli, co zrovna bude potřeba. 

Žena s mobilním telefonem

Dalším důvodem, proč si rozhodnout vašemu dítěti mobilní telefon pořídit je ten, že dítě díky mobilnímu telefonu může samo studovat. Pokud dítěti například stáhnete nějakou studijní aplikaci, může ho to provázet a vzdělávat v různých směrech. Samozřejmě není nad to věnovat se vašemu dítěti osobně, ale takováto změna pro něj může být užitečná a vlastně zábavná. Samozřejmě, jak všichni známe děti, nejradši se budou dívat po nějakých hrách a zábavě, která je bude bavit mnohem více než se učit. To lze ale velice jednoduše vyřešit, a to tím, že můžete určité aplikace či soubory zablokovat, aby do nich v mobilu nebyl přístup. 

Samozřejmě využití mobilního telefonu pro dítě platí i z druhé strany, a to v tom případě, kdyby se nedej bože vašemu dítěti něco přihodilo. Může si ihned přivolat pomoc a víte, co se s ním děje. 

Chytré aplikace

Stocard
Určitě u sebe v peněžence nosíte několik věrnostních kartiček do různých obchodů. Je to dobrá věc, ale časem máte plnou peněženku a kartičky snadno můžou vypadnou nebo se ztratit. Proto existuje chytrá aplikace Stocard, jenž si můžete velmi jednoduše stáhnout na Obchodu Play. Jednoduše si otevřete skener programu a načtete na něj danou věrnostní kartu. V mobilu se Vám uloží její číslo, čárový kód a logo s názvem obchodu. Potom už nemusíte sebou pořád tahat karty. V obchodě dáte kód naskenovat prodavačce a tím se na ni přičtou odměny jako normálně. Nemusíte mít žádný problém s nečitelností nebo poškozením kódu ani ukradnutí.
práce na telefonu
Jízdní řády IDOS
Potřebujete se někam dopravit tramvají, autobusem, metrem nebo vlakem, ale nevíte v kolik a jaký spoj Vám z jakého místa jede kam? Právě proto byste si měli stáhnout Jízdní řády IDOS. Nejprve si nastavíte, jaký druh dopravy chcete a potom se přesunete na začátek a cíl vašeho cestování. Dál už jen zbývá navolit příslušný čas nebo popřípadě rozšířené zadání. To Vám umožní zvolit si dopravce, přímí spoj, dopravní prostředek nebo stanici přes kterou pojedete. Vše funguje online, takže se nemusíte bát neplatících starých jízdních řádů. Navíc je aplikace napojená na dispečinky, a proto ukazuje i aktuální zpoždění spoje. Díky tomu se cestování stává příjemnou záležitostí.
aplikace v mobilu
Mapy
 Jedete autem na rodinný výlet a potřebujete si naplánovat cestu autem? To už není dávno žádný problém. Navíc s Mapy si můžete mapu České republiky nebo jiných států stáhnout i pro off-line použití, takže nepotřebuje si zakoupit datový balíček do Vašeho mobilního miláčka. Stačí si jen zapnout GPS a zvolit počáteční a koncový bod. Začátek Vaší trasy můžete zvolit jako aktuální polohu, takže odpadá zbytečný stres, kde to právě jste. Při jízdě vidíte maximální rychlost, za kolik metrů máte odbočovat kam a několik dalších užitečných informací. Také spolu s dopravní mapou máte turistickou, takže pokud někam vyrazíte do přírody, tak okamžitě vidíte svou polohu a můžete začít objevovat krásy přírody nebo třeba památek.

Pomáhá nebo škodí?

V dobách minulých, kdy ještě mobilní telefon neexistoval, se žilo úplně jinak než dnes. Lidé se spolu nemohli spojit na dálku, tak jednoduše jako dnes. Komunikovali spolu prostřednictví poštovních holubů a dopisů. To si mnozí z nás, a zejména děti, nedokáží ani představit. Na odpověď jste pak mohli čekat i několik dní až měsíců, v závislosti na vzdálenosti a jiných okolnostech. Dnes jednoduše vezmeme telefon do ruky, vytočíme číslo a vše co potřebujeme vyřídit, je do několika minut hotové. Mobil je určitě v tomto případě dobrým pomocníkem.
spánek brunetky
S postupem času a vznikem internetu se na mobilním zařízení dalo připojit i k internetu. A jeho hlavní účel pomalu, ale jistě ustoupil do pozadí. Nesloužil už pouze k volání a psaní sms. S nástupem smartphonů a vývojem různých aplikací se stal nástrojem virtuálního světa. Sociální sítě a hry má stažené téměř každý z nás. Se smartphonem trávíme v podstatě každý den. Někteří jej používají méně jiní více jiní extrémně.
Od telefonu, a všeho co jeho používání přináší, bychom si měli alespoň jednou za čas odpočinout.
telefonující dívka
Dát si detox. Když už to nedokážeme přes den, měli bychom alespoň večer jeho používání vynechat. Záře, která z jeho obrazovky vychází navozuje našemu mozku pocit, že ještě není čas na spánek. Ten mu pak vydrží i když jej vypneme a chceme jít „na kutě“. Z dlouhodobého hlediska, každodenní používání telefonu před spánkem, může způsobovat prodlužování doby než usneme a s tím spojenou kvalitu spánku. Spánek je rozdělen do několika fází a při špatném spaní, nemusíme každou z nich projít. Následkem můžou být problémy s usínáním, nespavost, nekvalitní spánek nebo také bolesti hlavy, očí. To, že se naše tělo kvalitně nevyspí, může vést k dalším zdravotním problémům. Proto alespoň hodinku před spaním už telefon nepoužívejte, vypněte zvonění i vibrace, aby vás nic nerušilo.

Nomofobie – nová hrozba a závislost na mobilním telefonu

Máme spoustu diagnostikovaných fobií. Fobie pochází z řeckého slova „fobos“ a je to určitá psychická porucha. Lidé trpící fobiemi jsou úzkostní, není to jen strach z věcí, které jim nahánějí hrůzu. Lidé trpící fobií prožívají úzkostné stavy, trpí dušnými pocity, mají stažený hrudník úzkostí, že ani nemohou dýchat. Mají pocit, že se udusí, že se nemohou nadechnout. Projevů této nemoci je mnoho a každý jedinec může trpět jinými pocity.mobilní telefon v ruce.jpg
Mezi nejznámější fobie patří arachnofobie (strach z pavouků), agarofobie (strach z otevřeného prostoru), klaustrofobie je naopak strach z uzavřeného malého prostoru, např. člověk trpící klaustrofobií nevstoupí do výtahu. S těmito fobiemi jste se víceméně setkali, občas se o nich mluví, píše.
Ale vzniká bohužel další a nový druh fobie, a to nomofobie. Pokud jste o ní ještě neslyšeli a neměli jste tu čest se s ní potkat, je to pro vás dobrá zpráva. Jedná se totiž o závislost na mobilním telefonu nebo smartphonu. Uvádí se, že slovo nomofobie vzniklo z anglického názvu nomophobia. Jedná se o zkratku slovního spojení NO Mobile PHOne foBIA.
Nomofobie je jakousi mladší sestrou fobií. Ví se o ní asi posledních pět let. Podléhají jí zvláště mladí lidé, jimž mobil doslova někdy přirostl k ruce. Není už výjimkou spatřit dva – nevím, zda je vhodné psát – zamilovanou – dvojici, která namísto toho, aby se spolu držela za ruce a vyznávali si lásku, drží v ruce každý z nich mobil a surfuje. Že by si vyznávali lásku po telefonu …??mladá žena používá mobilní telefon.jpg
Žerty stranou. Jedná se o závažnou diagnózu. Mohou jí podlehnout i starší lidé, ale v žebříčku závislosti na mobilu bezkonkurenčně vedou mladí.
Jak zjistíte, zda jste na mobilu závislí? Jste neustále na příjmu, máte strach z míst, která nejsou pokrytá signálem, děsíte se ztráty signálu, telefon neustále kontrolujete, nedokážete telefon vypnout. Máte ho zapnutý i přes noc a spíte s ním. Pakliže vám pípne sms ve 2 hodiny ráno, hned jste aktivní a máte nutkání ihned reagovat. Nedokážete klidně spát, jste stále napojeni na vibrace vašeho mobilu. Závislí lidé dokáží kontrolovat mobil každé 4 minuty! Dokonce slyší i tzv. fantomové vibrace. Zdá se jim, že mobil vibruje, vibrace slyší, ale žádné nejsou.