Nomofobie – nová hrozba a závislost na mobilním telefonu

Nomofobie – nová hrozba a závislost na mobilním telefonu

Máme spoustu diagnostikovaných fobií. Fobie pochází z řeckého slova „fobos“ a je to určitá psychická porucha. Lidé trpící fobiemi jsou úzkostní, není to jen strach z věcí, které jim nahánějí hrůzu. Lidé trpící fobií prožívají úzkostné stavy, trpí dušnými pocity, mají stažený hrudník úzkostí, že ani nemohou dýchat. Mají pocit, že se udusí, že se nemohou nadechnout. Projevů této nemoci je mnoho a každý jedinec může trpět jinými pocity.mobilní telefon v ruce.jpg
Mezi nejznámější fobie patří arachnofobie (strach z pavouků), agarofobie (strach z otevřeného prostoru), klaustrofobie je naopak strach z uzavřeného malého prostoru, např. člověk trpící klaustrofobií nevstoupí do výtahu. S těmito fobiemi jste se víceméně setkali, občas se o nich mluví, píše.
Ale vzniká bohužel další a nový druh fobie, a to nomofobie. Pokud jste o ní ještě neslyšeli a neměli jste tu čest se s ní potkat, je to pro vás dobrá zpráva. Jedná se totiž o závislost na mobilním telefonu nebo smartphonu. Uvádí se, že slovo nomofobie vzniklo z anglického názvu nomophobia. Jedná se o zkratku slovního spojení NO Mobile PHOne foBIA.
Nomofobie je jakousi mladší sestrou fobií. Ví se o ní asi posledních pět let. Podléhají jí zvláště mladí lidé, jimž mobil doslova někdy přirostl k ruce. Není už výjimkou spatřit dva – nevím, zda je vhodné psát – zamilovanou – dvojici, která namísto toho, aby se spolu držela za ruce a vyznávali si lásku, drží v ruce každý z nich mobil a surfuje. Že by si vyznávali lásku po telefonu …??mladá žena používá mobilní telefon.jpg
Žerty stranou. Jedná se o závažnou diagnózu. Mohou jí podlehnout i starší lidé, ale v žebříčku závislosti na mobilu bezkonkurenčně vedou mladí.
Jak zjistíte, zda jste na mobilu závislí? Jste neustále na příjmu, máte strach z míst, která nejsou pokrytá signálem, děsíte se ztráty signálu, telefon neustále kontrolujete, nedokážete telefon vypnout. Máte ho zapnutý i přes noc a spíte s ním. Pakliže vám pípne sms ve 2 hodiny ráno, hned jste aktivní a máte nutkání ihned reagovat. Nedokážete klidně spát, jste stále napojeni na vibrace vašeho mobilu. Závislí lidé dokáží kontrolovat mobil každé 4 minuty! Dokonce slyší i tzv. fantomové vibrace. Zdá se jim, že mobil vibruje, vibrace slyší, ale žádné nejsou.