Učte se efektivně

Učte se efektivně

Procesem učení si někdy prošel každý z nás. A nemusí to být zdaleka jen v souvislosti se školou. Učíme se neustále a každý den. Ať už v práci, nebo běžném životě. Je dobré se i v dospělosti záměrně učit a věnovat se aktivitám, které nás obohatí na duchu. Pomůže nám to rozvíjet mozek a stimulovat naše nervové buňky.

Pokud se něčemu učíte, budou se vám určitě hodit následující tipy, jak se ušit co nejvíce efektivně.

Poznámky

Pokud přijímáte informace prostřednictvím přednášky, mluvené řeči nebo jen čtením článku, je dobré si vypisovat ty nejdůležitější poznámky. Psaním už aktivujete proces učení a budete si vypsané body lépe pamatovat. Později, když se na poznámky podíváte, vám naskočí informace, o kterých jste ani nevěděli, že je máte v mozku uložené.

knihy

Vytvořte si dobré studijní prostředí

Pokud se učíte, potřebujete mít k tomu uzpůsobený i prostor kolem sebe. Nejlepší je, pokud máte striktně oddělený prostor na učení od prostoru na volnočasové aktivity. Doporučujeme během učení dát pryč všechna lákadla, jako je kniha nebo mobilní telefon. Můžete si říct, že si u těchto věcí jen na pár vteřin odpočinete, ale pak najednou zjistíte, že jste ztratili dobrou hodinu brouzdáním po sociálních sítích.

Chraňte své oči

Učíte se prostřednictvím notebooku nebo tabletu? Pak na vaše oči neustále působí modré světlo, které je z dlouhodobého hlediska špatné pro váš spánkový režim. Snažte se si dělat pravidelné přestávky a nedívejte se do obrazovek vyzařující modré světlo alespoň hodinu před spaním. Pokud musíte, použijte brýle proti modrému světlu.

učení

Zkuste učit někoho jiného

Pokud dané učivo alespoň trochu pochopíte, zkuste ho vysvětlit někomu jinému. Tak nejlépe odhalíte mezery ve svých znalostech. Najděte si někoho, kdo bude ochotný vám naslouchat a pokládat vám otázky týkající se daného tématu. Tento způsob učení je velmi efektivní a osvědčený.