Tajemství dlouhého a smysluplného vztahu

Tajemství dlouhého a smysluplného vztahu

Udržet vztah funkční po celou dobu jeho trvání se někdy může zdát náročné. Mnoho lidí tvrdí, že dříve spolu lidé vydrželi déle, protože si uměli více vážit toho, co mají. Jiní zase říkají, že to bylo zkrátka tak, že museli. Udržet však vztah za každou cenu, pokud se snaží jen jedna strana, je nesmysl. Nikdy nemá cenu se po celý život trápit, jen abychom si něco dokázali. Rovněž je však hloupost ukončit něco, co jste tak dlouho budovali, kvůli vlastní ješitnosti. Pokud druhou osobu milujete, a víte, že s ní chcete prožít celý život, musíte zkrátka občas zatnout zuby. Jaká jsou tedy tajemství úspěšných dlouhodobých vztahů?

pár vaří

Nekonečná práce

Ačkoliv z počátku jsou vztahy o romantice, zábavě, a plánování budoucnosti, časem jiskra pohasne, a na znovu zažehnutí plamene je zkrátka potřeba nadále pracovat. Oba partneři tak musí dělat ústupky a kompromisy. Kompromisem se však nemyslí sebezapření, kdy se vzdáte svých snů pro dobro toho druhého, ale hledání nejlepší společné cesty, aby svých snů dosáhli oba. Ideální je, pokud máte sen společný, ale to se nemusí vždy podařit, a proto je potřeba dbát na touhy toho druhého, a snažit se jej příliš neomezovat. Rovněž se však nesmíte vzdávat vlastních cílů, což by vám přivodilo pouze frustraci, která by tak jako tak mohla vést k ukončení vztahu.

lidé s kávou

Komunikace

Pokud každý váš pokus o komunikaci končí hádkou, pak je nejspíš někde problém. Ano, o problémech je třeba mluvit, ale nejdůležitější je vědět jak. Nemá cenu neustále partnera urážet a ponižovat, pokud vám zrovna nerozumí. Zkuste se naladit na jeho vlnu a mluvit s ním tak, aby to dokázal pochopit. V případě, že zatím nevíte jak, zkuste mu napsat dopis, kde mu vysvětlíte vše, co vás na vašem vztahu trápí, ale bez výčitek a urážek. Dopis by neměl vyznít jako útok, ale spíš pokus o smír.

 

Společně strávený čas

A to je velmi důležité, pokud chcete váš vztah udržet v chodu, musíte spolu trávit čas. Někdo rád s partnerem sportuje, jiný navštěvuje kulturu, nebo třeba jen po práci popíjí společně kávu, a vykládají si.