Je pro naše děti dobré být často na internetu?

Je pro naše děti dobré být často na internetu?

Na internetu dnes netráví většinu času jen dospělí a mladiství, ale i úplně malé děti. Již tříletí caparti se často zabaví na celé hodiny s tabletem v ruce, kde na něm sledují nejrůznější pohádky, zatímco vděčný rodič provádí nezbytné domácí práce. Většina lidí však tuto praxi odsuzuje. Tvrdí, že dítě by mělo trávit svůj čas především hrami venku, a částečně mají i pravdu. Není pochyb o tom, že lezení po prolézačkách a honění s ostatními pomáhá rozvíjet jejich fyzické dovednosti, pomůže jim více si uvědomovat své vlastní tělo, o boji proti obezitě (která se stává stále větším problémem) nemluvě.

 

děti hrající si na tabletu

 

Také je potřeba přiznat, že internet není vždy zcela bezpečné místo, a snadno se může stát, že dítě, chtějící si pustit další díl své oblíbené pohádky, si místo toho otevře úplně jiné video, a to s nevhodným obsahem.  Je tedy jasné, že určitá nedůvěra je zde rozhodně na místě, a je potřeba kontrolovat, co naše děti na síti skutečně dělají. Ovšem, jak už tomu často bývá, ani v tomto případě není nic tak černobílé, jak by se mohlo zdát. Ač si to totiž nechceme přiznat, čas strávený na internetu má pro děti i své výhody.

 

dítě na počítači

 

Předně si takto rychle osvojí zacházení s novými technologiemi a ty se jim stanou samozřejmostí. A to je rozhodně výhoda v dnešní době, kdy se na trh chrlí stále nové a nové vynálezy velkou rychlostí. Pokud se naučí takovéto věci používat již v raném věku, budou mít později rozhodně velkou výhodu, například při hledání zaměstnání.

 

Dále je to fakt, že se učí vyhledávat rychle na internetu informace a třídit je na ty relevantní a irelevantní. Budou se umět na síti orientovat, což, musíme přiznat, je v dnešní době rozhodně velké plus. Zde je tedy vhodný kompromis. Není špatné dovolit dítěti strávit určitý čas denně na internetu, avšak pouze pod dozorem rodičů a s tím, že část dne bude i věnován klasickým hrám. Tak budeme mít jistotu, že se na internetu nestane závislým – a to je rozhodně nebezpečí, kterému je lepší se vyhnout.